Kategoriler
Psikoloji

Kendi oyununu oyna

Beyin bugün hala tam olarak çözümlenebilmiş değil.

Her birimizin benzersiz bir zihin yapısı mevcut. Birbiriyle ilişkilendirdiğimiz düşüncelerimizden tutun, attığımız adımlara ve aldığımız kararlara kadar benzersiz bir yapı.

Eğer doğru şekilde zihnimizi eğitirsek (bunu bilinçli ya da bilinçsiz şekilde yaparak) çıktılar bize ait benzersiz sonuçlar olacak.

Bu eğitim aşamasında daha öncesinden oluşturulmuş veri ve içerikleri özümsemek ve anlamak bazı süreçleri hızlı kavramaya ve basamak atlamaya yardımcı olacaktır.

Bu sürecin doğru şekilde işlemesinde önemli olan şey enerjinin doğru yere harcandığından emin olmak. Odaklanmak.

Bunu ölçümlemek için ise harcanılan zamanın ne kadarının ilgili şeye ayrıldığını analiz etmek gerekiyor.

Günümüzde bunu başarabilmenin oldukça zor olduğu aşikar. Odaklanma yani enerjinin bir şey üzerine yoğunlaştırılma süresi oldukça azaldı. Bu durum derinleşmeyi ve beyinde bilgi birikimini engelliyor.

İnsan beynini bilgisayardan çok daha fazla gelişmiş bir yapıda. Tecrübe diye adlandırdıklarımız aslında geçmişe ait veri. Bu veriler bir sonraki yapacağımız hamle için bize öngörü sağlıyorlar. Bu bağlamda ne kadar çok kaliteli veriyi inceleyebilirsek çıktının istenilene yakın olma olasılığı yükselecektir. Örnek ile açıklayacak olursam:

Günümüz bilgisayar dünyasında simülasyonların çıktılarının gerçeğe en yakın olması için olabilecek bütün varyasyonların üzerinden geçilmesi gerektiğini araştırdığım kadarıyla gördüm.

Bu yüzden sabırlı şekilde beslemeli ardından eğitmeli ve aksiyon alacak şekilde ilerlemeliyiz.

Eğer bunu bu üçlemeyi bahsettiğim şekilde yapmazsak, besleme eğitme ve aksiyon alma kısmı yine gerçekleşecektir. Fakat bizim istemediğimiz şekilde ve belki farkında olmadan.

Biz kendi oyumumuzu oynamanın bir yolunu bulmalıyız.

Sanırım bunun için bazen öyle seçimler yaparsın ki, bazıları arkada kalır. Aslında kalmak zorundadır. Senin ileriye gitmen için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir