Kategoriler
İlham

Değişim, değişmeyen tek şeydir.

“Değişim, değişmeyen tek şeydir.” Yüzyıllar boyunca insanoğlu sürekli bir şeyleri değiştirmiştir ve değiştirmeye devam etmektedir. Şöyle bir tarihe baktığımızda çağ açıp çağ kapatan olaylar, savaşlar ile değişen sınırlar ve dahası bunlara en güzel örnektir.

Bazı şeylerin artık eskisi gibi işlemediği ve değişmesi gerektiğine olan inanç bizleri bugünlere getirerek ilerlememizi sağlamıştır. Tarih bize bu değişimi başaranlar hakkında oldukça fazla bilgi veresede yine bir o kadar önemli olan diğer husus bu konuda değişim gerçekleştiremeyenleri incelemek olmalıdır. Değişimi öncülük edip başaranlar ve bu konuda başarısız olanları incelediğimizde ortaya çıkan sonuç şudur:

Değişimi başaranlar mevcut sorunlu modeli geçersiz kılacak şeyler bulurken başaramayanlar var olan gerçeklikler ile savaşmaya devam etmişlerdir.

Mevcut model ile değişim savaşına girdiğinizde fazlaca kuvvet ile mücadele etmek durumunda kalırsınız. Bu değişimin önündeki en büyük zorluktur ve enerjinizi hızlı tüketmenize sebep olur. Oysa değişimi başlatacağınız sırada ortaya çıkacak olan kuvveti aşmak için uğraşmak yerine basamak olarak kullanmak oldukça mantıklıdır. Bu ister bir düşünce yapısı olsun ister iş modeli ya da başka bir şey.

Son zamanlarda bizzat deneyimlediğim bir durumu paylaşmak istedim. Bu yazımı Albert Einstein’in şu sözünü paylaşarak tamamlamak isterim.

“Problemleri, onları üreten kafalarla çözemeyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir