Kategoriler
İlham

Bazı şeyler ilgi gerektirir.

Hayatta bazı şeyler ilgi gerektirir.

Ney gibi mesela. Yıllar önce bir arkadaşımın vesilesiyle üfleyeme başlamıştım. O zamandan beri hep ara ara ilgilenebildim.

E haliyle böyle olunca istediğim ilerlemeyi kaydedemedim ve dostum ney bana biraz darıldı.

Size komik gelebilir ama diğer bütün enstrümanlardan farklıdır ney.

Eğer kaldırıp bir köşeye atar, arada üfleyip bakımını düzenli olarak yapmazsanız üflediğiniz o nefesinizi sıradan bir ses gibi olarak size geri verir.

Yok eğer düzenli olarak üfler, bakımını yaparsanız üflediğiniz o nefesi alır, yüzyıllar boyunca taşıdığı o sır ile öyle güzel harmanlar ki; o güzel sesin o kamış parçasından mı çıktığına inanamaz, aşık olursunuz. Kendinizi bulursunuz!

Örnek bir ney dinletisi.

kutuk · NEY DİNLETİSİ

Yeni yıl yaklaşırken hayata dair hemen hemen her şeyi irdelemeye ve gözden geçirmeye çalışıyorum. Yeni yıla sadece gerçekten hayatımda olması gereken şeylere girebilmek ve onlara gereken değeri verebilmek için. Zamanımız sınırlı sonuçta.

İlgi gerektiren diğer bir şey ise dolma kalemdir.

Kalem ilgi mi gerektirir dediğinizi duyar gibiyim.

Öyle bir gerektirir ki hem de şaşa kalırsınız. Doldurulabilir bir dolma kaleminiz var ise aynı şekilde kendisi bakım ve ilgi ister.

Bir kalem nasıl ilgi ister açıklayayım size:

Düzenli olarak yazı yazmanız gerekir dolma kaleminiz var ise. Eğer düzenli olarak yazmazsanız mürekkep zamanla kurur mürekkep kanallarında. Yine düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Kaliteli mürekkep kullanmanız gerekir güzel yazmak için. Eğer bunları düzenli olarak yapmazsanız mürekkep kurur. Mürekkep kuruyunca yazamaz olursunuz. Yazamazsanız iyi düşünemezsiniz. İyi düşünemezseniz…

Son olarak ilgi gerektiren diğer şey ise çiçektir.

Diğerlerine oranla bu ilgi isteyen şey bir canlıdır. Biraz daha teferruatlıdır. Size sabrı öğretir. Yavaş yavaş olgunlaşır. Sadece suyunu vermek ile bitmez olay. Sohbet etmeniz gerekir. Evet doğru duydunuz sohbet etmeniz gerekir. Yoksa olmaz, bir şeyler eksik kalır. Sevgi eksik kalır mesela. Sevgisiz büyüyen bir şey ne kadar büyüyebilir ?

Sohbetleri oldukça güzeldir bu arada. Sizi hiç bölmeden dinlerler, yorum yapmazlar, telefonları çalıp konuşmanızı bölmezler mesela, siz konuşurken başka bir şeyle ilgilenmezler, sadece aydınlık bir yere koymanızı ve arada bir su vermenizi isterler 🙂 Bu arada çok iyi sır saklarlar. Özellikle kaktüsler. İsterseniz sırrı almak için bir yakınlaşmaya çalışın.

Bu söylediklerim eğer size garip geldiyse hayatınızı şöyle bir gözden geçirin diye tavsiyede bulunmak isterim.

Çiçekle sohbet etmeli, gökyüzüne gülümsemeli ve yağmurda ıslanmalısınız.

Bizi biz yapan değerlerimizi kedimize hatırlatmadığımızda, onları düzgün şekilde yaşamadığımızda, hayatı yaşamış sayılır mıyız ?

Hayatınızda ilgi göstermeniz gereken şeylere ilgi göstermezseniz hayatı ıskalayabilirsiniz.

Kendimce çıkardığım bu dersi sizlerle paylaşmak istedim. Düşüncelerinizi paylaşmak için yorum yazmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir