Kategoriler
İlham

Başarı

Başarı nedir ? Nasıl başarılı olunur ?

Hepimizin hayatta başarmak istediği şeyler vardır. İyi bir üniversiteye gitmek, iyi bir işe başlamak, iyi bir iş insanı olmak, iyi bir doktor olmak, iyi bir avukat olmak, iyi bir kariyer sahibi olmak vs.

Pek çoğumuz bu yolculuğa hevesli bir şekilde başlarız. Fakat bir yerlerde enerjimiz biter ve vazgeçeriz hedefe doğru ilerlemekten.

Peki neden pes ederiz ?

Aslında bu soruya verilecek birçok cevap vardır. Bunları araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu konu ile genel cevapların olduğu bir görseli aşağıya ekliyorum.

Yukarıda yazan nedenler ile ilgili birçok öneri var.

Fakat ben önemli gördüğüm bir noktadan bahsetmek istiyorum.

Bu noktada yapabileceğiniz en faydalı şey yazmak. Söz uçar yazı kalır misali bir şeyler yazdığınız zaman zihninizde daha da belirginleşir ve daha kapsamlı düşünme yolunu açarız.

Kendinizce ilerlemenize neden olan sorunları yazın. Sonra bu sorunları irdeleyin. Mümkünse nasıl çözebileceğiniz üzerine kafa yorun. Zaten yazarak sorunlarınızı belirgin hale getirdiniz. Siz bunları yazarken beyniniz çoktan sorunların çözümü için çıkar yol aramaya başladı bile. Bu noktada sizin yapmanız gereken düşünce yapınızı değiştirerek “Tamam, bir sorun var. Bunu nasıl çözebiliriz?” konusuna yoğunlaşmak olmalı.

Neden sorun oldu üzerine düşünmeyin demiyorum fakat şimdi sırası değil. Önce sorunu hızlıca kabul etmek, sonra çözmek sonra da bu sorunun tekrarlamaması için ne gibi adımlar atılması gerektiğini belirlemek lazım.

Burada önemli husus sorunun “kendiniz” olmadığınızdan emin olmanız.

Yani zihniniz sizi ilerlemekten alıkoyan, güven problemi ortaya çıkartan ve yetersizlik vb. sorunlar ile sınırlıyor olabilir mi ?

Cevabınız evet ise,

Bu sorunu detaylıca ele almanız ve üzerine etraflıca düşünerek özellikle ailenizden ve yakın arkadaşlarınızdan kendiniz ile ilgili fikir alarak kendinizi daha iyi tanımanıza katkı sağlayacak ipuçları elde etmeniz gerekir.

Çünkü her bir bireyin başarı tanımının benzersiz olması gerektiğine inanıyorum. Kendinize ait başarı tanımınızı yapabilmek için kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Yoksa başkalarının başarı tanımlarını sahiplenerek, başarılı olma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Cevabınız hayır ise,

Yapmanız gereken sorun ile ilgili doğru soruları sormak olmalı. Doğru soruları sorarsanız doğru cevapları bulabilirsiniz.

Buraya kadar yazdıklarım benim bizzat deneyimlediğim şeyler.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleri ve inançlarıdır.
-Albert Einstein

Başarıya giden yolda diğer bir önemli nokta ise çevredir. Çevrenizin sizi bu konuda ne kadar desteklediği, başarı konusunda düşünceler gibi birçok husus bu konuda sizi ya destekler ya engeller. Bu hususları yine iyi şekilde analiz etmek ve bu hususların farkında olmak gerekir.

Neden başarısız oluruz ?

Bu sorunun da yine birçok cevabı var. Fakat bu konuda Mümin Sekman’ın başarısızlıklar üzerine çevre ve daha birçok etkeni açıkladığını güzel videosu birçok durumu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Not: Videoların sağ alt kısımda bulunan ayarlar menüsünden anlayabildiğiniz bir çalma hızı seviyesinde izleyerek/dinleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha başarısız olur? Başarısız olmak öğrenilmiş midir, yoksa başa gelen bir talihsizlik midir? Sürekli ve sistematik başarısızlığın sırrı nedir? Beynimizdeki başarısızlık bilgisinden kurtulmak ve başarıyı en başından doğru bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Başarı hakkında bildiklerimiz ne kadar başarılı?

İşini iyi yapmak kazancının karşılığı değil, karakterinin yansımasıdır.

Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler, başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler.

Başarının bedelleri ile başarının ödülleri grafiği. Mümin Sekman
Başarının bedelleri ile başarının ödülleri grafiği.

“Nasıl başarılı olunur ?” arama sorgusunun 2 yıllık dağılımını gösteren grafik.


Başarılı olmak üzerine yaptığım araştırmalar ve deneyimlerim doğrultusunda önemli gördüğüm 3 hususu paylaşmak istiyorum.

Başarı için en önemli etkinlerden birincisi: Çalışma Disiplini

Benim bizzat teknolojiye ve yazılıma olan ilgim yine bu hususta dünyanın en değerli teknoloji firmalarının doğduğu yer olan Silikon Vadisi diye tabir edilen alanda insanların ne şekilde çalıştıklarını ve nasıl bir disipline sahip olduklarını açıklayan video.

Başarı için en önemli etkinlerden ikincisi: Uzun vadeli düşünme ve sabır

Başarı için en önemli etkinlerden üçüncüsü: Düşünce yapısı

Konu ile direkt ilgili olmamasına karşın düşünce yapınızın ne denli önemli olduğunu anlatan bir video.

Platon’un Mağara Alegorisi

Videonun orijinal hali

Son olarak okuduğum bir kitabın önsözü olarak yazılmış bir içeriği paylaşmak istiyorum.


Hayatta mesut olabilmek için mutlaka başkalarının yardımına ve himayesine sığınmak gerekmez. Gerçek saadet, kişilerin kendi öz enerjisine ve bizzat kendilerine güvenerek çalışmakla elde edilir.

Fowell Buxton bir yazısında şunları söyler:

Yaşadıkça her gün biraz daha inanıyorum ki, insanlar arasında büyük farklar doğuran unsur; zayıfla kuvvetli, meşhurla meçhul arasındaki fark, enerjiyle yılmak bilmeyen azimden başka bir şey değildir. Bir hedef tayin edildi mi, ölüm veya zafer. Bu haslet dünyada yapılabilmesi kabil her şeyi yapmaya kâfidir. Hiçbir istidat, hiçbir fırsat bunsuz iki ayaklı mahlûku insan yapamaz.

Bugün ortalıkta yüzlerce, binlerce genç dolaşıyor. Bunların mahrum oldukları bir şey var, çalışma yeteneği… Bu öylesine bir mahrumiyet ki, aşılması güç bir dağ sanki… Bu uğurda neleri varsa hep yitirmişler, ümit denen bir şey kalmamış. Oysa bir çalışmaya başlasalar o aşılması imkânsız setler eriyecek, saadet denen şey avuçlarının içine kendiliğinden girecek, huzur gelecek…

Bir Rus atasözüne göre “Talihsizlik aptallığın komşusudur.” Bu söz, çalışmayıp ta şansım yok diyenler için iyi bir tokmak mesabesindedir.

Beethowen’in en çok sevdiği söz şuymuş: “İçinde cevher olan istidatlara engeller.

İşte buraya kadar. Daha ilerisi yok. Demek için dikilmemiştir. Ya Bach’a ne diyelim? Şunları söylüyor Bach.

Ben çalışkandım. Kim benim kadar çalışkan olursa benim gibi muvaffak olur.

Şunu bahane edip de her şeyden el ayak çekip başıboş gezinen gençler içinde şunlardan iyi örnek olur mu?

Büyük adamlar hayatlarını kazanmak için namus ve şeref dairesinde ticaret etmekten çekinmemişlerdir. Fakat aynı zamanda daha büyük hedefler için çalışmaktan da geri kalmamışlardır. Büyük filozoflardan biri olan Talas, Atina’nın ikinci kurucusu Solon, Matematikçi Hyperates tüccar idiler. Derin bilgisinden ötürü tanrılaştırmak istenen Plato, Mısır’da yaptığı seyahatlerinin masrafını, seyahat esnasında sattığı yağın geliriyle karşılamıştır. Spinoza, felsefe araştırmalarıyla uğraştığı esnada hayatını pencere camları silip parlatmakla kazanmıştır. Büyük Botanist Linnaeus tahsiline devam ederken kösele dövüyor ve kundura yapıyordu.

Bunlar gibi daha niceleri var ki sırf çalışmaları, araştırmaları ve bir sürü mahrumiyetlere katlanmaları nedeniyle büyük başarılar elde etmişler, birçok buluşlarıyla dünyanın çehresini değiştirmişlerdir.


Yeni öğrendiğim şeyler ve edindiğim yeni deneyimlerim doğrultusunda bu gönderiyi güncelleyeceğim.

Yazıma katkı sağlamak, öneri/eleştiri yapmak ve düşüncelerinizi paylaşmak için yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir