Kategoriler
İlham

Hoş Geldin 2020!

Güle güle 2019. Hoş geldin 2020!

İyisiyle kötüsüyle bir güneş yılını daha geride bıraktık. Kutlamalar eğlenmeler derken hızlı bir giriş yaptık yeni yıla.

Yıl boyunca aşağıda paylaştığım Twitter hesabını takip ettim. Yılın ilerleyişini bar grafiğinde paylaşım yapan bir hesap. Bar aşama aşama ilerledi ve dün itibariyle aşağıda gördüğünüz halini aldı. Daha 2019 ilk gününde kendi kendime “epey bir zaman var” dediğimi hatırlıyorum.

3 yıl önce başladığım bir alışkanlığımdan bahsetmek istiyorum sizlere. Yeni yıla girmeden önce kendimle baş başa kalacak bir ortamda öncelikli olarak bittirmek üzere olduğumuz yılı gözden geçiririm.

Yılın başında hangi hedefleri koymuşum. Bu hedeflerin ne kadarına başarılı bir şekilde ulaşmışım hangilerine ulaşamamışım. Bu yolda yaptığım hatalar neler, neler öğrendim, neleri tecrübe ettim.

Bu şekilde bir yaptığım bir değerlendirme yeni yıl için plan yaparken bana öngörü sağlıyor ve daha isabetli hedefler koymama yardımcı oluyor.

Çünkü her gün, her ay, her yıl yeni şeyler öğrendiğimizi düşünüyorum. Hatalar yapıyoruz, yanlışlar yapıyoruz derken bazı şeylerin nasıl doğru ve iyi şekilde yapıldığını bir şekilde öğreniyoruz.

Fakat şöyle bir ufak ama önemli detayı atlıyoruz sanırım. Yani ben geçtiğimiz yıl yine atladım. Peki nedir bu önemli ama ufak olan detay.

Söz uçar yazı kalır.

Yani öğrendiklerimi yazmadığım veya kısa süreli hafızamdan uzun süreli hafızama aktarmak adına bir tekrar ya da çaba göstermediğim için eminim çoğunu unutmuşumdur diye düşünüyorum.

Her yeni yıl aynı aynı hataları yapmak, bunların çözümlerini tekrar öğrenmek inanılmaz bir zaman kaybı. Bunu 2019 hedeflerimin arasında tuttuğum günlük benzeri defterimi kontrol ederken anladım.

2020 yılında ise belirlediğim hedeflerden birisi blogumu düzenli olarak güncellemek olacak. (Umarım başarabilirim.)

Peki bunları neden yazarak yazıyorum?

Yazı yazmaya bu kadar özen göstermeye başlamamın ve şiddetle yakın çevremde bulunan arkadaşlarıma tavsiye etmemin sebebini şu şekilde açıklayabilirim:

“İyi yazamıyorsan, iyi düşünemezsin; iyi düşünemiyorsan başkaları senin yerine düşünür.”

George Orwell

Yeni yıl planlarım arasında bulunan düzenli şekilde blog yazma hedefini 2020’nin ilk günü bu gönderiyi paylaşarak başlatmış oluyorum. Yazımı ilham aldığım bir söz ile noktalamak istiyorum.

Kimse geçmişe gidip yeni bir başlangıç yapamaz ama bugün başlayıp yeni bir son yazabilir.

Carl Bard

Bu arada, başlamak için her şeyi eksiksiz yapmanıza veya her şeyi bilmenize gerek yok.

Sadece başlayacak cesareti gösterin.

Ne demiş Mevlana: “Sen yola çık, yol sana görünür.”

Mutlu yıllar.

“Hoş Geldin 2020!” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir