Kategoriler
Üretkenlik

İlk Çeyrek Raporum

Peter Drucker’ın çok sevdiğim bir sözü var.

“Ölçmezsen yönetemezsin.”

Peter Drucker

2021 yılı için kendime hedefler belirlerken öncelikle yıllık hedeflerimi, devamında altı aylık ve çeyrek bazda tamamlamam gerekenlerleri hazırladığım bir plan oluşturmuştum.

Hafta sonları daha müsait olduğum için genellikle bireysel olarak birinci çeyrek kapanışımı geçtiğimiz hafta sonu yaptım.

Neleri iyi yaptım, neleri iyileştirebilirim, neleri değiştirmeli ve neleri bırakmalıyım gibi soruların cevaplarını aradım.

Bu soruların cevabını haftalık kendim için oluşturmuş olduğum çizelgeye bakarak yaptım.

Elimde şu anda geçmişe dönük 8 haftalık çizelge mevcut. (Şubat ayı itibariyle başladım.)

Kendi işim ve hedeflerim doğrultusunda yapmış olduğum bireysel bazda bir çizelgem mevcut.

Bu çizelgede yaptıklarımı, yapacaklarımı vb. şeyleri sayısallaştırabildiğim bir sistem yaptım. Amacım sadece ölçümleme için kendime dair veri oluşturabilmek.

Şimdilik gayet iyi gittiğini, bu çizelge sayesinde iradeli şekilde hedeflerimi aşama aşama tamamladığımı söyleyebilirim.

Elbette her şey dört dörtlük değil. Fakat haftalık bazda okuma için ayırdığım sürenin arttığını ve eğitim tamamlama sayımın arttığını görebiliyorum. Aynı zamanada tamamladığım iş sayısında da artış var.

Bu arada hazırlamış olduğum çizelge üzerinde duruma göre revize yaparak metrik eklemesi ve çıkarması yapıyorum. Bunun kararını ay biterken yaptığım değerlendirmede veriyorum. Çünkü en verimli modeli bulmak için çalışıyorum kendi adıma.

Ay biterken oluşturduğum verileri bilgisayara aktararak görselleştiriyorum. Bu şekilde özet olarak bazı şeyleri görmek daha iyi oluyor.

Normalde şirketler hissedarlarına çeyrek kapanışlarına dair finansal vb. raporları sunarak ne gibi artı/eksi yönlü değişmelerin olduğunu konularında bilgi aktarırlar.

Ben de bu konuyla ilgili değerli hissedarlarıma pozitif yönlü bir ivmelenmenin söz konusu olduğundan bahsedebilirim 😛

Şimdilik bu kadar.

Diğer çeyrekte görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir