Kategoriler
Girişimcilik Haftalık Değerlendirme

Odaklan!

Başarılı insan mükemmel odaklanmaya sahip sıradan insandır.

Bruce Lee

Geçtiğimiz yaz ayında okuduğum “Sıra Dışı Düşünceler: Bruce Lee’den Hayat Dersleri” kitabının içerisinde zihnime kazıdığım bir söz. Bu konu hakkında blog yazısı da yazmıştım MECLOG‘da.

Normalde her hafta sonu, hafta içerisinde neler öğrendim ve o haftayı nasıl geçirdiğime dair bir değerlendirme yazısı yazacağımdan “Kendini Bil!” isimli Ocak ayının ilk haftasının değerlendirmesini yaptığım yazıda bahsetmiştim. Fakat geçtiğimiz iki hafta hem oldukça yoğun geçti. Buna bağlı olarak bazı planladığım süreçlerde sarkma meydana gelince pek vakit bulamadım Ocak ayının ikinci hafta değerlendirmesini yazacak.

İşin özü zamanı iyi yönetemedim. Fakat bu konu üzerine oldukça fazla mesai harcayarak nasıl daha verimli hale getireceğim üzerine çalışmalar yapıyorum. Mesela çıkardığım derslerden en önemlilerinden birisi, yaptığın plana sadık ol.

Bu yüzden geçtiğimiz iki hafa içerisinde yeni öğrendiğim ve yaparak hayatıma değer kattığım şeylerden bahsedeceğim.

Yabancı insanlar ile tanışın.

2019 yılının Haziran ayının başlarında Tandem ve Hello Talk kullanarak İngilizce konuşma pratiği yapmak için yabancı insanlar bulmaya çalışıyordum.

Bir süre çabaladıktan sonra sırasıyla Rusya’dan Dmitriy, Çin’den Berke ve Tunus’dan Hela ile kaliteli bir iletişim kurabildim.

Her biriyle haftanın belirli saatlerinde Skype ya da WhatsApp kullanarak görüşmeler gerçekleştiriyordum. (Tabii bu aşamaya gelene kadar karşılıklı güvenin oluşması lazım. Ancak bu şekilde iletişim bu kanallara taşınabiliyor. Yoksa sadece uygulama içerisinden görüşerek iletişimi sıkı tutmak zor.)

Eylül sonu itibariyle yoğun bir seyahat programım olduğu için iletişimimiz kopmuştu. Çünkü zaman dilimi farklılıklarından dolayı sadece belirli saatlerde gerek ben gerek onlar müsait olabiliyordu.

Mesela Dmitriy ile aramızda 7 saat, Berke ile aramızda 8 saat fark var. Böyle olunca Dmitriy sadece saat 23.00’da (Türkiye’de saat 16.00 oluyor.) benzer şekilde ise Berke’de sadece sabahları müsait olabiliyordu.

Hela ile bu konuda pek sorun yaşamıyorduk çünkü 2 saatlik bir fark vardı aramızda.

Devam edecek olursam 3 ay boyunca oldukça güzel sohbetler ettim her biriyle. Onlar bizim kültürümüzü ben onların kültürünü yakından tanıdım. Gelecek ile ilgili seyahat planları filan yaptık. Yani bu başlığı çok uzatmak istemiyorum ama oldukça değişik şeyler öğrendim onlardan. Gerek kültürel, gerek kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili.

Ocak ayı itibariyle hepsiyle tekrar iletişime geçtim. Kendimi tekrar hatırlattım. Hepsi biraz sistem etti unuttun gibisinden fakat sonradan kendimi açıklayarak tatlıya bağladım olayı. 🙂 Çünkü seyahat sonrası kendilerine tekrar yazacağımız söylemiştim ama biraz geciktirdim.

Özetle mutlaka yabancı dostlar, arkadaşlar edinin. İnanılmaz keyifli bir bir durum. Örneğin bugün yaşadığım şehirde hava soğuktu ve biraz üşüdüm. Dmitriy’ye bundan bahsettim, yaşadığı şehirde havanın -24 derece olduğunu söyleyince bir anda kahkahaya boğulduk ve sohbet ederken bayağı ısındım 😉

Podcast dinleyin.

Uzun bir zamandan beri sıkı bir Podcast dinleyicisiyim. Bir yerden bir yere giderken zamanım var ise genellikle yürürüm. Yürümeyi çok seviyorum. Bu yüzden yürüyerek hem sağlıklı bir birey olmak için hareket ederek spor yapmış hemde Podcast dinleyerek yeni şeyler öğrenmiş olma durumunu çok seviyorum. Yürümenin yanında seyahat ederken, odaklanma gerektirmeyen bir üzerinde çalışırken yani kulaklığı kulağıma takarak bir şeyler yapabileceğim her fırsatta diyeyim.

Normalde buraya dinlediğim Podcast’lerin bir listesini yapmak isterim ama çok zamanımı alacağı için sadece geçtiğimiz hafta içerisinde bitirdiğim ve yeni dinlemeye başladığım Podcast’leri paylaşacağım.

İşim gereği dijital alanda kendimi sürekli güncel tutmam gerekiyor. Bu yüzden geçtiğimiz hafta içerisinde başlayalı uzun bir süre olan ama nihayet bitirdiğim Yapı Kredi’nin öncülüğünde hazırlanan dijital değişim alanında öngörü edinmenizi sağlayacak çok beğendiğim Podcast’i sizlerle paylaşıyorum. Yapı Kredi ailesine böyle bilgilendirici bir Podcast serisi hazırladıkları için teşekkür ediyorum.

Yapı KrediGeleceği Konuşalım

Peki şimdi hangi Podcast’i mi dinlemeye başladım. Tam olarak bu.

İnanç Ayar: Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

İnanç Hoca’nın “Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik” Podcast’i oldukça güzel. Podcast sırasında değindiği kaynaklara kendi sitesinde bulunan ilgili bölümde paylaşıyor. Kendi sınırlarını keşfederek bir şeyler başarmak isteyen ve bu konuda bir yol arayanlar için ilham dolu bir Podcast olacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada ben aboneliğim olduğu için Podcast’leri Spotify’dan dinliyorum. Başka mecralarda mevcut kayıtlarına ilgili Podcast’in web sayfasına ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Yeni insanlar ile tanışın.

Girişimcilik ekosistemini uzun süredir yakından takip etmeye çalışıyorum. Bu alanla ilgili birçok insan ile gerek üniversite etkinliklerimize davet gerekse birebir ziyarete giderek tanışmaya çalışıyor bu alanda daha çok tecrübe edinmek için uğraşıyorum.

Üniversite yıllarında kurucu ekibine öncülük ederek uzun süre başkanlık görevini yürüttüğüm ve halen destek verdiğim İşletme ve Ekonomi Topluluğu ‘nda yaptığımız etkinlikler, şirket gezileri filan derken farkında sonradan vardığım bir şekilde beni bu alana doğru sürüklemiş. Bununla ilgili maceramı başka bir blog yazısı olarak ilerleyen zamanlarda yazarım. Fakat bu girişimcilik benim için özel bir kelime.

Bu bağlamda benim sosyal medyadan takip ettiğim bir girişimci olan Foriba’nın CEO görevini yürüten ve Koray Bahar‘ın Kayseri, Erciyes zirvede düzenlenen “Summit Erciyes” etkinliğine konuşmacı olarak katılacağını öğrendim. Hemen kendisi ile sosyal medyayı kullanarak iletişime geçtim. Sağ olsun tanışma talebimi geri çevirmedi ve kendisiyle bizzat tanışabildim. Biraz ilginç ama keyifli bir şekilde tanışmış olsak bile çok samimi ve çok değerli bir insan olduğunu söylemek isterim. Koray abi ile görüşmeye gitmeden merak ettiğim konular hakkında sorulacak sorular listesi yapmıştım, hepsine samimi bir şekilde zaman ayırarak yanıt verdi. Uzunca bir sohbet gerçekleştirdik kendisi ile. İş dünyasına dair çok kıymetli bilgiler verdi ve tecrübelerinden bahsetti. Ses kaydı olarak aldığım sohbeti yazıya döküp ilerleyen günlerde yayımlayacağım.

Koray abi, ben ve yakın arkadaşım Fatih.

Bu arada eklemek istediğim bir konu var. Koray abinin yapmış olduğu Yollarda.tv isimli bir Podcast var. Oldukça keyifli ve bilgilendirici. Kesinlikle listenize eklemenizi öneririm.

Detaylı bilgiye http://yollarda.tv adresinden ulaşabilirsiniz.

Koray abinin haricinde yine etkinliğe katılacağını öğrendiğim ve kendisi ile iletişime geçerek birebir tanışmak için talepte bulunduğum Bora Özkent ile tanışma fırsatı yakaladım.

Bora Özkent’i yapmış olduğu “Haddini Aş!” Podcast’ini dinlerken tanımıştım. Linkedin’de karşıma çıkmıştı.

Bora abi ile tanıştıktan sonra hemen merak ettiğim soruları kendisine sormaya başladım. Kendisine biraz geleceğe dair fikir edinmek ve kendini beslediği kaynakları öğrenmek adına sorular sordum.

Uzay, Blockchain, Biyoteknoloji ve DNA konuları üzerine bilgi sahibi olmanın, geleceğin nereye doğru gittiğini anlamam konusunda yardımcı olacağını ekledi.

Ayrıca gelecek ile ilgili yaptığımız konuşma notlarımı paylaşacaktım ama zaten hepsine bu yazısında değinmiş.

Devamında kendisine bilgi olarak beslendiği kaynakları ve kendisini nasıl güncel tuttuğunu sordum. Oldukça fazla Podcast dinlediğinden bahsetti. Ben de fırsat bu fırsat dediğim önerebileceği Podcast var mı diye sordum. Bora Özkent’in benimle paylaştığı Podcast’ler şunlar:

Ayrca kendisinin hazırlamış olduğu Haddini Aş! Podcast’ini dinlemenizi önerim. Ben uzunca bir süredir sıkı bir dinleyicisiyim.

Peki geçtiğimiz iki hafta içerisinde izleyip, okuduğum ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyler neler ?

Neler izledim ?

Girişimcilik üzerine izlediklerim

Girişimcilik üzerine olan merakım beni bu alan ile ilgili oldukça fazla içerik tüketmeye ve araştırmalarımı bu yönde yapmama neden olduğu için neleri tükettiğime gelin beraber bakalım.

Fırat İşbercer’i girişimci olarak örnek alıyor ve bulduğum her fırsatta dinlemeye, okumaya, izlemeye çalışıyorum. Söyledikleri ve anlattıkları oldukça kıymetli.

Türk Startup’larının öldüren 12 nedeni açıkladığı bu video baş ucu yapılacak içeriklerden.

Bu zamana kadar Fırat İşbecer’in başarı hikayesini birçok yerde dinledim ama sanırım en geniş kapsamlı olan içerik bu sanırım. Uzun ama oldukça keyifli ve bilgilendirici. Aynı şekilde çıkarılacak önemli dersler mevcut.

Getir ve BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur’u Boğaziçi Üniversitesi’nde katıldığım bir etkinlik sırasında tanımıştım. Konuşmasını dinlerken yenilikçi iş modellerinden bahsetmesi dikkatimi çekmişti. O gün bu gündür yakından takip etmeye çalışıyorum.

Getir’in hikayesine değinerek, başarılı olmak isteyen girişimcilere değerli tavsiyelerde bulunduğu iki videoyu paylaşıyorum.

Nazım Salur “getir’in birincil sattığı şey ürün değil zamandır.”

Sıradaki video yine girişimcilik ile ilgili araştırma yaparken karşıma çıkan bir video. Berkan Cesur. Bilemezsin isimli uygulamanın kurucusu. Bilemezsin uygulamasının ismini duymuştum ama hiç kullanmamıştım. Berkan Cesur bu videoda başarısızlığa uğrayan bir girişiminden sonra edindiği tecrübeleri anlatıyor. Çok ama çok değerli noktalara değiniyor.

Ve son olarak izleyerek paylaşma hissiyatı duyduğum video.

Ted Konuşması: İş yerinde çok fazla kural işleri bitirmenize engel olur. Yves Morieux, verimliliğimizin, iş yapış şeklimizin önüne çıkan engelleri anlatıyor.

Neler okudum ?

Gelelim neler okuduğuma. Uzun bir zaman girişimcilik ile ilgili okuma yaparken tanığım Serkan Ünsal ile yapılmış oldukça güzel bir sohbete denk geldim.

“Başkalarıyla arandaki farkı sadece daha çok çalışarak kapatabilir ve ancak bu şekilde onları geçebilirsin” derim.

Sekan Ünsal

E haliyle teknoloji merakım olunca sadece başlığını görerek tereddüt etmeden tıklayıp okumaya başladığım bir haber.

Başlık şu: ” Saniyede 38 gigabyte veri toplayabilen Teleskop

Başlığı görür görmez hemen üretilen verinin günlük, aylık ve yıllık hesaplamasını yapmadım değil.

Bu arada aynı zamanda 30 futbol sahası büyüklüğündeymiş. Teknolojiye pek merakınız yoksa belki futboldan dikkatinizi çekmeyi başarır 🙂

Gelelim İlber Hoca’ya. Kendisini çok severim. Hemen hemen çıktığı her TV programlarını izlerim. Video içerikleri izler ve kitaplarını okur nasihatlerini hayatımda uygulamaya çalışırım. Görüşlerine önem veririm. Bu yüzden yazdıklarını yakından takip ederim.

İlber Ortaylı’nın Hürriyet Gazetesinde yazdığı köşesini sık sık takip ederim.

Dolmuş değil üniversite

12 Ocak 2020, İlber Ortaylı

Diğer okuduğum haber ise oldukça önemli. Haberin başlığı şu şekilde:

McKinsey&Company’den İşimizin Geleceği: yapay zeka Türkiye’deki iş gücünü nasıl şekillendirecek?

Haber 2030 dair işgücü ile alakalı öngörüler içeriyor.

Meraklı bir şekilde hemen okudum. Hatta bazı eklerini buraya eklemek isterim.

Haberin kaynak olarak kullandığı raporu incelemek isterseniz link burada.

Haberle ilgili bir ekleme yapmayacağım. Çünkü gayet açık bir şekilde teknolojinin iş gücünü nasıl değiştirdiğini açıklamış ve öngörüde bulunmuş.

Peki. Bu haberi okuduktan sonra aklıma kim geldi biliyor musunuz ?

Çok değerli Erhan Erkut.

Üniversite yıllarımdan beri kendisini takip ederim. Hatta üniversitemize konuşmacı olarak davet etmiştik ama yoğunluktan gelememişti.

Konuya geri dönecek olursam Erhan Hoca yıllardan beri teknolojinin nasıl iş gücünü değiştirdiğini ve kendimizi bu değişime nasıl hazırlamamız gerektiğini anlatıyor. İzlediğim videolarında hep bunlardan bahsediyor.

Şimdi ise dünyanın en büyük yönetim danışmanlığı firmalarından birisinin hazırladığı öngürü raporunda Erhan Hocanın değindiği şeyler çıkıyor.

Şöyle bir bakınca 2030’a daha 10 sene var. Ama hayat göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Bu yüzden bu değişime karşı kendinizi pozisyonlamanın bir yolunu bulun derim. Benim yaptığım çalışmalar bu yönde.

Peki bunu nasıl mı yapacaksınız ?

Buyurun size kaynak.

Hangi yaştan olursanız olun izlemenizi şiddetle öneririm.

http://erhanerkut.com/

Bunların haricinde son olarak Nevzat Aydın’ın bir konuşmasında denk geldiğim incelemek için öneride bulunduğu “Yıkıcı İnovasyon” konusu üzerine oldukça fazla kaynak okumaya çalışıyorum. İşte önerebileceğim kaynaklar.

https://medium.com/t%C3%BCrkiye/y%C4%B1k%C4%B1c%C4%B1-i%CC%87novasyon-disruptive-innovation-nedir-52edb303bcb

https://medium.com/@SonerCanko/i%CC%87%C5%9F-modelleri-d-evrimi-3e9ab951c2d6

https://hbrturkiye.com/blog/onemli-bir-karar-alirken-hangi-durumlarda-ic-sesinize-guvenmelisiniz

https://hbrturkiye.com/blog/olcemediginiz-seyi-yonetemezsiniz-surdurulebilirlik-raporlamalari

Kitap

Telkinlerimizin alacak olduğumuz kararlar üzerinde ne gibi etkileri var, düşüncelerimizi nasıl etkiliyor ve bizi konfor alanından çıkmamızı engelleyecek şekilde nasıl uyuşturuyor öğrenmek isterseniz hızlı bir şekilde okuyarak bitirdiğim bu kitabı yine şiddetle okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimiçi Eğitimi

Yukarıda bahsettiğim üzere kendimi geleceğe pozisyonlamak adına yaptığım kariyer planı doğrultusunda çalışmalar yürütüyorum. Bu çerçevede çevrimiçi eğitim sitelerini sık sık kullanıyorum.

Udemy, Udacity, Coursea, Khan Akademi gibi.

Bu hafta Udemy’den Kariyerim Gelecek eğitimini bitirdim. Kariyer yolculuğuna yeni başlayacak ya da kariyer planını revize etmek isteyen kişiler için oldukça güzel bir eğitim.

Sosyal Medya’da dikkatimi çekenler

Getir yatırım aldığı haberi. Bu ekosistem için oldukça güzel bir haber!

Wikipedia Türkiye’de tekrar erişime açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediye bünyesinde toplanılan verileri herkesin kullanımına açtığı Açık Veri Portalı’nı duyurdu. Benim gibi analiz yapmayı sevenler için oldukça sevindirici bir haber.

Bir Steve Jobs aşığı olarak incelerken içerisinde kaybolacağım bir Apple arşivi.

Oldukça anlamlı ve manalı bir Tweet.

Bora Özkent’in harika tespiti.

Üniversite yıllarımda konuşmacı olarak ağırladığımız Samet Ensar Sarı’nın Sosyal Medya platformlarının yıllar içerisinde göstermiş olduğu ilginç değişimi gösteren paylaşımı.

Yazımın sonuna gelirken, eğer bu satırlara kadar okuma sabrı gösterdiyseniz çok teşekkür ederim. Öğrendiklerimi, izlediklerimi, okuduklarımı elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Sürç-i lisan ettiysek affola.

Yaptığım bu haftalık değerlendireme serisinin başlığı “Odaklan!”. Çünkü bu sihirli kelime inanın çok ama çok büyük bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorum hayat yolculuğumuzda.

Aslına bakarsanız bu yazım oldukça uzun oldu. Fakat kendime koyduğum bu challange’ı bir şekilde yapmam gerektiğine inanıyorum. Yazdıklarımı daha iyi hale getirmek için yeni metodolojiler deniyor olacağım.

Bu konuda öneri ve görüşlerinizi yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

Son olarak bir konuda hakkında araştırma yaparken tesadüfen denk geldiğim Buda’nın dört yüce gerçeğinden bahsederek yazımı tamamlamak istiyorum.

  1. Acı çekmenin insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olduğunun kabulü.
  2. Arzu etmenin bu acının esas kaynağı olduğunun farkına varılması.
  3. Nirvana kısır döngüden çıkmanın tek yoludur.
  4. Bulmuş olduğun yol, Nirvana’ya ulaştıracaktır.

“Dört Yüce Gerçek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir